Ziołolecznictwo coraz częściej stosowane jest do wspierania leczenia konwencjonalnego chorób układu pokarmowego, moczowego, nerwowego, oddechowego i krążenia oraz chorób narządu ruchu, neurologicznych i kobiecych. Kilka lat temu fitoterapia została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za część głównego nurtu medycyny. Ziołolecznictwo stosowane jest jako podstawowe leczenia oraz jako uzupełnienie terapii lekami syntetycznymi. Pomaga przyspieszyć powrót do zdrowia po rekonwalescencji, daje ulgę przy wielu dolegliwościach, a także zapobiega chorobom. Wykorzystywane jest również przez Pacjentów do wzmocnienia odporności.
GABINET ZIOŁOLECZNICTWA
Gabinet ziołolecznictwa (fitoterapii) oferuje konsultacje pozwalające pacjentowi rozpocząć całościową, racjonalną i bezpieczną kurację chorób i dolegliwości różnych narządów. Proponowane mieszanki ziół dobierane są zawsze indywidualne dla pacjenta. Zastosowanie ziół jest możliwe w każdej sytuacji, musi jednak spełniać dwie podstawowe reguły:
- choroba musi być zdiagnozowana przez lekarza,
- stosowane zioła muszą być zgodne z aktualnie przyjmowanymi lekami.
Rozmowa z pacjentem nie zastąpi porady i pełnej diagnostyki lekarskiej, ale pozwoli ustalić, w jaki sposób można ją uzupełnić, złagodzić ewentualne działania uboczne i pomóc w dolegliwościach przewlekłych, które można bezpiecznie leczyć lekami naturalnymi.
JAKIE CHOROBY LECZYMY FITOTERAPIĄ?
Fitoterapia jest szczególnie przydatna w leczeniu i zapobieganiu nawrotom chorób:
- układu pokarmowego (np.: choroba wrzodowa, stany zapalne jelit, biegunki, zaparcia, wzdęcia, zespół jelita drażliwego, brak apetytu, nietolerancje pokarmowe),
- wątroby (przewlekła niedoczynność, kamica dróg żółciowych, zapalenie, stłuszczenie, tzw. ból wątroby, czyli niestrawność związana z małą ilością żółci, zespół po usunięciu pęcherzyka żółciowego),
- nerek i dróg moczowych (łagodne stany zapalne, nawracające zakażenia, kamica),
- nerwowych (łagodne nerwice wegetatywne, problemy ze snem, nerwobóle, zespoły przewlekłego zmęczenia i stresu, migreny),
- narządu ruchu (reumatyzm, bóle mięśni i stawów, dna moczanowa),
- skóry (trądzik pospolity, nadmierna potliwość, łuszczyca, łupież, grzybica stóp),
- układu krążenia (żylaki, niskie ciśnienie, zimne kończyny, łagodne choroby serca),
- metabolicznych (cukrzyca, skutki nadczynności tarczycy, dna moczanowa, otyłość, niedożywienie),
- dróg oddechowych (alergie, astma, pylica, skutki palenia tytoniu, zapalenie zatok, nawracające infekcje),
- kobiecych (zespół napięcia przedmiesiączkowego, bolesne miesiączkowanie, menopauza),
- męskich (zapobieganie rozrostowi prostaty, obniżone libido, bezpłodność bez przyczyn somatycznych),
- oraz w wielu innych. W okresie rekonwalescencji po ciężkich chorobach, zabiegach chirurgicznych i zakończonej chemioterapii oraz radioterapii dzięki ziołom i odpowiedniej diecie można szybciej powrócić do pełni sił.
FITOTERAPIA CHORÓB DERMATOLOGICZNYCH
W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się fitoterapia chorób dermatologicznych. Stosowana jest do wspomagania terapii lub leczenia trądziku, łuszczycy, grzybicy, łupieżu, a także zakażeń ropnych i owrzodzeń. Naturalne substancje o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym skutecznie wspierają od wewnątrz skórę, podczas leczenia maściami czy kremami. Fitoterapia znajduje również zastosowanie w leczeniu cellulitu. Istnieje szereg ziół poprawiających krążenie krwi i limfy oraz pozytywne wpływających na gospodarkę wodną organizmu. Stosowanie naturalnych środków, w przeciwieństwie do syntetycznych nie jest obarczone działaniami niepożądanymi.
JAK DZIAŁA DZISIEJSZE ZIOŁOLECZNICTWO?
Współczesne ziołolecznictwo korzysta z ogromnego bogactwa wiedzy o właściwościach leczniczych roślin, niektórych zwierząt i minerałów. Tysiące lat obserwacji połączone z wnikliwymi badaniami składu i działania pozwoliło wybrać ponad dwa i pół tysiąca skutecznych surowców pochodzenia naturalnego. Łączenie pojedynczych ziół, czyli skomponowanie mieszanki musi spełnić, poza wyżej podanymi regułami, również takie wymagania jak:
- brak niezgodności między składnikami, co oznacza, że poszczególne zioła nie mogą „reagować” ze sobą w sensie chemicznym lub znosić wzajemnie swoje działanie,
- wspólny dla wszystkich składników mieszanki sposób przygotowania, tak, aby nie łączyć ziół wymagających gotowania (odwar z korzeni, kory, owoców) z tymi, które wystarczy zaparzyć (zioła aromatyczne, kwiaty) lub tylko macerować określony czas w zimnej wodzie.
- Zachowanie proporcji ilościowych, tak by każdy składnik wykazał swoje działanie i wspierał działanie pozostałych.
Specjalista zaleca leki do wykonania w domu NA PODSTAWIE SZCZEGÓŁOWEJ INSTRUKCJI, a także proste przetwory, takie jak nalewki, wina lecznicze czy syropy, a nawet maści.
FITOTERAPEUTA
Pracujący w Euro-Klinice fitoterapeuta to magister farmacji, mający 25-letnie doświadczenie w pracy z Pacjentami. Jest specjalistą z zakresu botaniki farmaceutycznej, zielarstwa, ziołolecznictwa i farmakognozji. To również autor wielu publikacji, m.in. książki „Leksykon naturalnych surowców leczniczych”. Prowadzący konsultacje korzysta z wiedzy o ziołach medycyny zachodniej, tak akademickiej, jak i ludowej, tradycyjnej medycyny chińskiej, ajurwedy (Indie), Kampo (Japonia), Sasang (Korea) i ogromu wiadomości zebranych przez lekarzy homeopatów. Warto wspomnieć, że 40 surowców medycyny chińskiej znalazło się w najnowszej farmakopei (zbór oficjalnych norm o lekach) europejskiej i polskiej. Kolejnych kilkadziesiąt jest z powodzeniem stosowanych w co najmniej dwóch systemach medycznych, a kilkanaście we wszystkich.
OPIEKA FARMACEUTY
Porada w gabinecie fitoterapii daje również Pacjentowi możliwość zasięgnięcia informacji o lekach przepisanych przez lekarzy różnych specjalności w różnych ośrodkach, a stosowanych w tym samym czasie, co pozwoli uniknąć wystąpienia działań niepożądanych związanych z interakcjami leków syntetycznych lub zjawiska polipragmazji – zażywania leków o bardzo podobnym działaniu (np. przeciwbólowych). Stanowi to element opieki farmaceutycznej prowadzonej dla zwiększenia bezpieczeństwa i skuteczności leczenia farmakologicznego oraz poprawy jakości życia chorego. Taka informacja pozwoli pacjentowi w uzasadnionej sytuacji zwrócić się z prośbą o korektę do lekarza, ponieważ tylko lekarz może decydować o istotnych zmianach w terapii. W Euro-Klinice dostępni są lekarze różnych specjalności, w tym urolodzy, onkolodzy, kardiolodzy i chirurdzy.
SPECJALISTA:
mgr farm. Zbigniew Skotnicki
gabinet ziołolecznictwa