Nasi specjaliści zajmują się diagnostyką, zapobieganiem i leczeniem chorób reumatycznych, czyli zwyrodnieniowych i zapalnych schorzeń kości, stawów i tkanki łącznej.
Obecnie słowem reumatyzm określa się całą grupę różnych chorób mających odmienne przyczyny (w wielu choroba nieznane) i wymagających innych sposobów postępowania leczniczego.
Do chorób reumatycznych zaliczane są nieurazowe choroby narządu ruchu, objawiające się dolegliwościami w jego obrębie, a przede wszystkim bólem. Należą do nich choroby, które uszkadzają serce, a nie zagrażają narządowi ruchu, choroby, które mogą być przyczyną kalectwa, a także te objawiające się jedynie częstymi dolegliwościami bólowymi, nie grożące natomiast żadnymi trwałymi ani niebezpiecznymi zmianami.
Do chorób tych zalicza się: reumatoidalne, zesztywniające i odczynowe zapalenie stawów, artrozę, dnę moczanową, a także reumatyzm tkanek miękkich.
Do chorób leczonych przez reumatologa, zaliczamy:
- reumatoidalne zapalenie stawów
- zesztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa
- łuszczycowe zapalenie stawów
- zwyrodnienia stawów
- gorączka reumatyczna
- dnę moczanową
- układowe zapalenie naczyń
- osteoporozę
- toczeń rumieniowaty układowy
- zespół Sjögrena
- twardzinę układową
- dermatomyositis
- fibromialgię
- sarkoidozę
Wizyta u lekarza reumatologa, zalecana jest, gdy występują:
- bóle kości, mięśni lub stawów o charakterze intensywnym lub nawracającym, szczególnie jeśli towarzyszy im podwyższona temperatura ciała,
- trudności w poruszaniu się, a także schylaniu oraz podnoszeniu lub trzymaniu przedmiotów,
- zaczerwienienie, opuchlizna lub sztywność stawów.
Symptomów tych nie należy lekceważyć. W ramach konsultacji można wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje do reumatologa.
Lekarze reumatolodzy:
dr Mirela Sołtysik
specjalista reumatologii
internista
dr Ewa Skotalczyk
specjalista reumatologii
specjalista chorób wewnętrznych
dr Ewa Maśluch
specjalista reumatologii