Diagnostyka i leczenie chorób piersi

Choroby piersi to jeden z najbardziej poważnych problemów zdrowotnych kobiet i pomimo ogromnego postępu technicznego w medycynie, wciąż ponad 70 % raków piersi wykrywanych jest zbyt późno - najczęstszą przyczyną jest zaniechanie badania diagnostycznego USG lub zbyt rzadkie badania w odstępie dłuższym niż 2 lata.

Najczęściej w trakcie diagnostyki wykrywa się jednak zmiany łagodne ( torbiele i gruczolaki ), które jednak mogą ulec zezłośliwieniu.

W chwili obecnej ocenia się, że na raka piersi zachoruje 30 na 100.000 kobiet rocznie. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że większość przypadków raków piersi jest całkowicie uleczalna, warunkiem jest kontrola piersi w USG od wczesnych lat młodzieńczych z zachowanie cykliczności badań przynajmniej raz w roku. Warunkiem koniecznym, by leczyć raka skutecznie jest konsekwentna, stała kontrola prowadzona przez lekarza wyposażonego w aparat USG – norma dla miesiączkujących kobiet – co 6-8 miesiączek najlepiej 7-10 dni po miesiączce ) i dodatkowo koło 50 roku życia wykonywana jest mammografia w odstępach co 2 lata, jako badanie uzupełniające do badania USG. Mammografia wykrywa zawsze mikrozwapnienia łagodne lub złośliwe, które nie są widoczne w USG.

Leczenie raka piersi

Najważniejszym i pierwszym sposobem leczenie raka piersi jest wycięcie chirurgiczne z marginesami tkanek zdrowych.

Istnieje wiele rodzajów raka piersi i szczegółowe ich podziały i klasyfikacje, jednak istotą tej informacji jest przekaz, że :

WSZYSTKIE RAKI PIERSI SĄ ULECZALNE W PIERWSZEJ FAZIE ROZWOJU

W tej fazie  :

  • nie dają objawów bólowych
  • zwykle nie udaje się ich zbadać w samokontroli
  • wykrywalne są w badaniu USG – czułość badania do 1-2 mm
  • są całkowicie uleczalne przez wycięcie chirurgiczne

Chemioterapia i radioterapia i hormonoterapia są stosowane jako leczenie uzupełniające

Diagnostyka w Euro-Klinice

W Euro-Klinice zapewniamy badania diagnostyczne USG piersi (NFZ) służące wykryciu i leczeniu ewentualnych nieprawidłowości i guzków w piersiach. Wykonujemy również:

 

  • biopsję cienkoigłową aspiracyjną ( BAC )
  • biopsję gruboigłową

Diagnostykę piersi w Euro-Klinice w Siemianowicach Śląskich przeprowadzają:

  • onkolodzy
  • specjaliści chirurgii ogólnej i onkologicznej

Ceny biopsji piersi i innych badań oraz konsultacji z naszymi specjalistami są dostępne w zakładce Cennik. Zapewniamy opiekę ginekologiczną i onkologiczną mieszkankom Siemianowic Śląskich, Katowic i całego Śląska. 

Euro Klinika
ul. Wyspiańskiego 3, 41-100 Siemianowice Śląskie
tel. (32) 228 09 44
mob. 507 096 308
mob. 508 575 289