Chirurgia estetyczna

Nieprawidłowości w rozwoju skóry trapią człowieka od zawsze i przejawiają się tym, że obserwujemy na niej zmiany, często od urodzenia lub „nagle" pojawiające się.

Są to najczęściej:

  • Znamiona barwnikowe
  • Zmiany wywodzące się z gruczołów łojowych
  • Zmiany naczyniowe
  • Włókniaki miękkie i twarde

Wszelkie zmiany na skórze, szczególnie w okolicach odsłoniętych i narażonych na długotrwałe działanie promieni słonecznych oraz zmiany okolic najbardziej intymnych, należy bezwzględnie usuwać i badać histopatologicznie, ponieważ istnieje duże ryzyko przekształcenia się tych zmian w raka skóry.

Badanie dermatoskopem

Badanie dermatoskopem to badanie zmian skórnych  przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Badanie trwa kilka minut i jest bezbolesne. Celem dermatoskopii jest określenie, czy dana zmiana wymaga wycięcia chirurgicznego.

Zabiegi usunięcia zmian skóry:

  • Chirurgia w znieczuleniu miejscowym z badaniem histopatologicznym zmiany
  • Laseroterapia

Zmiany barwnikowe a rak skóry

Znamiona barwnikowe, które mają asymetryczny kształt, nieregularny brzeg oraz nieprawidłową wielkość, które krwawią, szybko się powiększają, swędzą lub zmieniają barwę muszą być poddane badaniu w celu ustalenia, czy dana zmiana ma podłoże nowotworowe.

 

Rodzaje raka skóry:

  • Rak podstawnokomórkowy (wrzód drążący) – występuje najczęściej na twarzy pomiędzy brwiami i ustami, może jednak wystąpić w każdym miejscu. Najczęściej powstaje w wieku 50-70 lat. Trudny w leczeniu, ale rzadko daje przerzuty. Leczenie chirurgiczne – miejscowe wycięcie wystarcza.
  • Rak kolczystokomórkowy – występuje po 50 roku życia i może występować na całej skórze, powoduje rozległe zmiany miejscowe najczęściej w nadmiernym rogowaceniu. Daje przerzuty drogami limfatycznymi. Przy umiejscowieniu na wargach, uszach, narządach płciowych wcześnie daje przerzuty. Leczenie chirurgiczne z marginesem 1 cm z każdej strony, usunięcie węzłów szyjnych przy ich zajęciu, uzupełniająca radioterapia.
  • Czerniak złośliwy (melanoma malignum) – wzrasta z melanocytów i  w 30 % ze zmian barwnikowych. Objawy to gwałtowny wzrost, krwawienia, zmiana barwy, świąd, ból, guzki satelitarne wokół zmiany pierwotnej. Leczenie chirurgiczne – szerokie wycięcie w głąb do powięzi z szerokim marginesem zdrowej tkanki (zależne od stopnia zaawansowania choroby), usunięcie węzłów chłonnych i/lub chemioterapia.

Chirurgiczne usuwanie znamion barwnikowych

Chirurgiczne usuwanie znamion barwnikowych polega na wycięciu zmiany w granicach zdrowej skóry a następnie założeniu szwów. Pobrany materiał badany jest histopatologicznie. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Szwy usuwane są  po kilku dniach.

Laserowe usuwanie z mian skórnych

Laser CO2 służy do leczenia zmian skóry takich jak brodawki, włókniaki, blizny, kłykciny i naczyniaki. Podczas zabiegu laserowego zmienione tkanki skóry zostają odparowane. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Po usunięciu zmiany na skórze pozostają strupki, które odpadają po 1-2 tygodniach, nie zostawiając blizn.

W Euro-Klinice przyjmują:

 dr Dariusz Stępień

specjalista chirurgii ogólnej

dr n. med. Marcin Leidgens

specjalista chirurgii ogólnej

dr Przemysław Król

specjalista chirurgii ogólnej

Euro Klinika
ul. Wyspiańskiego 3, 41-100 Siemianowice Śląskie
tel. (32) 228 09 44
mob. 507 096 308
mob. 508 575 289